Yeni Nesil Siyaset (henüzbasılmamışbirkitabıncümleleri)

Yeni Nesil Siyaset (henüzbasılmamışbirkitabıncümleleri)

Yeni Nesil Siyaset 

(henüzbasılmamışbirkitabıncümleleri)

Birinci Bölüm  25 Madde

1- Siz eski kaleleri korumaya devam ediyorsunuz. Oysa siyasetin ruhu değişti.

2- Size ve partinize geçmişte değer katanları hatırlamaktan tek anladığınız vefa programları yapmak. Oysa emeğin hâtırasına saygı bundan daha fazlasıdır. Unutulmaya terkedilmiş siyasi değerleri ahde vefa ile hatırlama farkındalığını sağlamak aslında çok zor değil.

3- 21. Yüzyılda vites büyüten partiler kazanacaktır. Oysa siyasi partiler, araba kullanmayı bilen teşkilatlarına geri vites nasıl atılır? Bunun dersini vermekle meşguller. Fikir ve Ufuk ikiz kardeştir.

4-Siyaset nerdeyse tamamen dijitale taşındı. Siyasetin şekli değişti. Siyasetin dili neden değişmedi? Kapı sesini duyan annenin meşhur sesini unutanlara hatırlatalım: Geldin mi?

5- 25 yaş altındaki kitleyi hedef olarak belirleyen siyasi partiler var. Bu kitleyi kaygılarından uzaklaştıracak söylemler ise birbirinin kopyası. Bakmayı aşanlar, görmeye başlar. “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir”

6-Televizyon dili ile konuşan milletvekillerimizi internet diliyle dinleyen seçmen tarafından sürekli eleştiriliyor. İnternet dilini veya yeni seçmen dilini öğrenmek gerekiyor. Yeni Nesil Siyaset için yeni siyaset dilinin şifrelerini bilmek gerekiyor.

7-Sanal başarı bugünün şüpheli gerçeğidir.

8-Siyasetçiler söylemlerini ve paylaşımlarını gözden geçirmelidir. Siyasi görüşünüzü destekleyenler, size muhalif olanlar ve size ilgi duymayanlar. Sizin seçmen sayınız üç ama söyleminiz bir. Siyasetçi başladığı yer ile bulunduğu nokta arasında aldığı mesafeyi ölçebilendir.

9-Afişinize bir kez daha baksanız keşke. Parmağınızı ileri doğru kaldırıp, gökyüzüne baktığınız o fotoğrafınıza. İleriyi gösteriyorum diyen o fotoğrafa. Oysa ki; sizinle beraber yolculuğa çıkmak ve hayallerinize ortak olmak isteyenler gökyüzünde değil.

10- Güçlü siyasetçi; zamana meydan okuyan, bütün gücünü halkın sorunları çözmek için kullanandır. Siyaset dünyasında değişmeyen tek şey değişimdir. Her değişim sıkıntılı olur ve bedel ister. Bu cümleleri okuduysanız. Bir adım öne geçeceksiniz.

11- Belediye başkanımız yarın ne yapacak? Yarın programlar nasıl? Bazı belediye başkanlarımız bunu yatmadan önce ancak öğrenebiliyorlar. Danışmanlar hangi programları planladılarsa o program uygulanıyor. Koşulacak yönü planlayarak öne geçip "bu tarafa!" diye bağıran siz misiniz?

12- Parti disiplinine uyarak kendi kampanyasının/siyasetinin lideri olmayı başaran siyasetçi muhteşem bir başarı resmi çizer. İnsanları yönetmeye kalkmaktansa, insanlarla yol arkadaşlığı yapan siyasetçi, bir vizyonun peşinden gitmekten öte vizyon çizmeye yaklaşır.

13- Bir siyasetçi profili; Ticaret odası başkanı ile dargın, Esnaf odası başkanı ile mesafeli, Hemşehri derneklerini gereksiz buluyor. Her baharda çiçek açamayansın o halde. Çok sev, çok küssende çok barış. Küs olma belki fazlasıyla kırgın olabilirsin.

14- Hedefe yönelmiş planlı eylemler birlikteliği siyasette başarının formülüdür. Siyasetçi elinde hangi kartlar olduğu ile değil, elindeki kartlar ile nasıl oynayacağı ile ilgilenmelidir. Siyaset hiçbir şey söylemeden cevap verme sanatı değildir.

15- 21. Yüzyıl siyasetçisi 20. Yüzyılın siyaset stratejileri ile meşgul. Kendi kafası içindekiler arasından seçenek arıyor sürekli. Zamanı doğru okumak gerekli gayreti kuşanmaktır. Doğru yolda kaybolmuş kişiyi arıyorsun. Bulamazsın.

16- Özgünlük parmak izi gibidir. Almanya'nın 'ebedi şansölyesi' Angela Merkel bizim kodlarımızı çözdüğünden olsa gerek dönerin başına geçip fotoğraf vermişti. Hasan Celal Güzel, küçük partisini duyurmaya çalışırken herkesi tek tek kucaklayarak kendi günlüğünü tutmayı başarmıştı.

17- Siyasetçi seçmeni düşünde görüp kendi şiirini yazabilendir. Özgün olacağım derken taklitçinin taklidini yapanlar pazaryeri ziyaretlerine devam edecektir. Danimarka’da Sosyal Liberal Parti lideri Morten Östergaard seçim kampanyası esnasında geceyi seçmenin evinde geçirmişti.

18- Geçmişten günümüze seçim kampanyalarını analiz etmek sosyolojik perspektiften toplumu okumamızı sağlar. Negatif siyasal reklamlar hangi dönemlerde artışa geçmiştir? Olumlu söylemleri seçmen iktidara neden taşımıştır? Yakın siyasi tarih, yakın siyasi tarihçilerden fazlasıdır.

19- Son 10 yılın siyasi parti afişlerine merak salıp inceleyen bir siyasetçi ilham verici afişleri aramaktadır. Estetik kaygıdan öte bir hikaye arar. İnceleme sonrası şunu der: ‘Hayır, bu afişlerin ruhsal durumu sıkıntılı (Yeter söz milletindir)sloganlı afiş asla unutulmayacak”

20- Siyaset bir oyundur. Oynamayı bildiğin müddetçe senin renginle kimse ilgilenmez. Neleri feda edip neleri edemeyeceğini bilmediğin halde rakibine saldırıyorsun. Sen kaybetmeye mahkumsun. Fine’nin sözünü hatırla: “Atağın birinci şartı: Rakibinizin gelişmesine izin vermeyin!"

21- Griden kurtulmayı başarabilmiş bir siyasetçi ajandasının ilk sayfasına şunu yazmıştı: Victor Hugo'nun dediği gibi " zamanı gelmiş bir fikirden daha güçlü bir şey yoktur." Yakın zamanda bu sözün altını çizdi.

22- Seçmenin ayakkabılarını giyebilmek için, evvela kendininkileri çıkarmalısın. Oysa sen, seçmenin duygusal dünyasını okumak için çaba içerisinde değilsin. Hadi gayret et. Dünyaya onun gözleri ile bak.

23- Basın açıklamalarınızı defalarca izledim. Plazaya has olan bir edebiyat akımı gibiydi. Z kuşağı kötü dublajlı bir filme benzetirdi izleseydi eğer. Büyük kupa ve filtre kahvenin olmaması eksi olarak yazıldı. “Yarın bir status yapıp işlerin üstünden geçelim.” Anlayan anladı.

24- Televizyonun hükmettiği bir Türkiye’de yetişen siyasetçiler ajanslara yaptırdıkları reklam anlaşmalarını strateji sanmaktaydılar. Satrançta bir kaç hamle sonrasını düşünmenin bir strateji olduğuna günümüz siyasetçileri aynı oyunda savunmanın da bir strateji olduğunu unutuyorlar.

25- İletişim; bazen durmak,bazen görmek,bazen de dokunmaktır. Günümüz siyasetçileri neyi iletiyorsa onu yaşıyor. Bu anlaşılır bir durum. İlginç olanı şu: Günümüz siyasetçilerinin kendilerine üst yönetimlerinden ne iletiliyorsa gerçeği onda bulmaya çalışmaları.

 

 

 

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ