Steeve Jobs'tan sizlere ilham verecek 11 öneri

Steeve Jobs'tan sizlere ilham verecek 11 öneri

Steeve Jobs'tan sizlere ilham verecek 11 öneri

Odaklanmak ve sadelik benim hayat felsefemdir.

Kim olduğunuzu hatırlamanın en iyi yolu, kahramanlarınızın kim olduğunu hatırlamaktır.

The Beatles’ı örnek alıyorum iş hayatında. 4 tane adam birbirinin negatif düşüncelerini kontrol etti. Herkes birbirini dengeledi ve ortaya çıkan sonuç parçaların toplamından daha fazlası oldu. İş hayatı da böyledir. Şahane işler tek bir kişi tarafından yapılamaz, başarı bir ekip işidir.

Nitelik nicelikten çok daha önemidir.

23 yaşında 1 milyon dolarım vardı. 24 yaşında 10 milyon dolarım vardı. 25 yaşında ise yüzlerce  milyon dolarım vardı. Ancak bu hiç önemli değildi, çünkü ben bu işi asla para için yapmadım. Ben zenginliği, zekamı tasdik eden bir şey olarak görmedim. 100 milyon dolarım olduğunda bile bu parayla hayatımı mahvetmeyeceğime söz verdim. Zira bu kadar parayı harcamama imkan yoktu.

Hayat devam ediyor ve ondan öğrenecek çok şey var.

Bir şeyi olabildiğince iyi yapmaya çalışırım. İyi bir marangoz, gardrobun arkasını kimse görmeyecek olsa bile yine de kaliteli kereste kullanır. Bu yüzden kullanıcılar Apple ürünlerinin içini görmeseler dahi her bir sanat eseri niteliğindedir.

İç sesinizin başkalarının gürültüsü altında boğulmasına izin vermeyin. Kalbinizi ve sezgilerinizi takip etme cesareti gösterin.

Başarılı olmamda tüm takdiri eşim hak ediyor. Eve akşam 10’da gelir, direkt yatağa girer, sabah 6’da kalkıp duş alır ve işe giderdim. Eşim bu süreçte beni destekledi ve benim yokluğumda ailemizi bir arada tuttu.

Zeki insanları işe alıp onlara ne yapacaklarını söylemek bana anlamsız geliyor. Zeki insanları bize ne yapmamız gerektiğini söylemeleri için işe alıyoruz Apple’da.

Pazarlama alanında evrenin  görüp görebileceği en iyi örnek Nike’tır. Nike ayakkabı satıyor. Ama Nike markasını düşündüğünüz zaman aklınıza sadece ayakkabı gelmiyor. Nike reklamlarına bakın, ayakkabı hakkında tek kelime edilmediğini göreceksiniz. Nike reklamlarında atletleri ve sporu yüceltiyor. Çünkü Nike böyle bir marka, Nike bu değerleri önemsiyor.

 

 

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ